fb

Czym są tzw. rowery gravelowe?



Wygląda jak rower szosowy, doskonale radzi sobie na leśnych ścieżkach i drogach szutrowych, pozwala na osiągnięcie znacznych prędkości. Mowa o rowerze gravelowym, który jest stosunkową nowością na naszym rynku. Często określany jest jako połączenie rowery MTB z jednośladem szosowym. Czy rzeczywiście tak jest? Czym właściwie odróżnia się gravel od standardowych rowerów górskich czy szosowych? Kto doceni jego atuty? Na te i kilka innych pytań spróbujemy odpowiedzieć w tym artykule.

Jak właściwie powstały rowery gravelowe?

Rowery gravelowe, wbrew temu, co niekiedy można przeczytać lub usłyszeć na ich temat, nie są wyłącznie wymysłem marketingowym. Zostały zaprojektowane w odpowiedzi na konkretne potrzeby użytkowników.

Rowery gravelowe wywodzą się ze Stanów Zjednoczonych. Wiele terenów w niektórych stanach USA nie posiada dróg asfaltowych czy wyłożonych betonowymi płytami. Poszczególne domostwa i gospodarstwa dzielą duże odległości, które pokonać można wyłącznie po szutrowej trasie. Powstała więc potrzeba stworzenia roweru, który pozwalałby na względnie szybką i komfortową jazdę po różnych drogach — leśnych, utwardzonych, szutrowych i asfaltowych.

W taki oto sposób powstał rower dość uniwersalny, który szybko podbił serca różnych użytkowników, a szczególnie tych zafascynowanych jazdą sportową i przygodowo-wyprawową.

Najważniejsze cechy i przeznaczenie rowerów gravelowych

Rowery gravelowe to przede wszystkim jednoślady uniwersalne. Tak naprawdę wszędzie dadzą radę, chociaż nie zapewnią nam osiągów, jakich oczekujemy od konkretnych typów rowerów, np. szosówki czy MTB. Na szosie będą nieco wolniejsze niż rower szosowy, a w trudnym terenie nie zapewnią takiej skuteczności i wygody jak rower górski. Bardzo dobrze sprawdzają się jednak na drogach szutrowych. Jednocześnie użytkownicy, którzy podczas swoich eskapad pokonują różne tereny, a więc drogi polne, leśne, żwirowe i asfaltowe, zdecydowanie będą zadowoleni z tego, co zapewniają rowery gravelowe.

Mogą też być użyte do jazdy po mieście, szczególnie jeśli lubisz odkrywać nowe, rzadko uczęszczane okolice. Gravel pozwoli ci odkrywać drogi dotąd omijane przez rowerzystów ze względu na ryzyko uszkodzenia jednośladu.


Wróć do bloga