fb

Rowery damskie a męskie. Różnice w budowie



Wielu osobom rowery damskie kojarzą się przede wszystkim z obniżoną górną ramą, której położenie miało ułatwiać jazdę w sukienkach i spódnicach. Obecnie jest to jednak tylko jedna z cech rowerów przeznaczonych dla kobiet i niekoniecznie najważniejsza.

Czym różnią się rowery damskie od męskich?

Producenci rowerów biorą pod uwagę nie tylko konieczność dostosowania ich do konkretnej nawierzchni i sposobu jazdy, ale też uwzględniają warunki fizyczne rowerzystów, które różnią się zależnie od płci, wieku itp. Z tego powodu wyróżnia się m.in. rowery miejskie, górskie, trekkingowe, które dzieli się na damskie, męskie, dziecięce, a każde z nich występują w różnych rozmiarach.

Rowery damskie nadal produkowane są z niżej zamontowaną ramą, ale jest to cecha, która została doceniona również przez mężczyzn – rowery przeznaczone dla nich mają obecnie niższe lub pochylone ramy, a niektórzy rowerzyści z wygody wybierają modele damskie. Wysoko położone poziome ramy spotyka się jeszcze w rowerach męskich szosowych. W rowerach damskich rama jest zazwyczaj krótsza, co pozwala na przybliżenie siodełka do kierownicy, która bywa skracana i zwężana w stosunku do kierownic przeznaczonych dla mężczyzn. W ten sposób przygotowany rower jest lepiej dostosowany do kobiecej budowy ciała. Bardzo ważnym elementem jednośladu jest siodełko – to od niego w dużej mierze zależy komfort jazdy. Damskie siodełka są szersze i krótsze od męskich, dzięki czemu stanowią lepszą podporę dla kości kulszowych kobiet.

Dobrze dobrany rower, czyli jaki?

Wybierając rower warto zastanowić się, na jakich trasach będzie on najczęściej wykorzystywany. Niektórym rowerzystom zależy na rowerze uniwersalnym, którym wygodnie będzie poruszać się po mieście, pokonywać niewielkie wzniesienia, ale też czasem zjechać z asfaltowej drogi. Inni szukają jednośladu na konkretne trasy, np. roweru górskiego na jazdę po bezdrożach. Mając już upatrzony typ roweru, należy dobrać odpowiedni model, który będzie dopasowany do warunków fizycznych danej osoby. Rozmiar roweru, czyli długość ramy i średnicę kół, dobiera się do wzrostu rowerzysty. Rozróżnienie na rowery damskie i męskie można natomiast uznać za umowne, np. wyższe panie mogą preferować rowery z wyżej ułożoną ramą. Istotna jest również szerokość ramion, ponieważ nie dla wszystkich rowerzystek węższa kierownica będzie wygodna. Ważna może okazać się waga roweru oraz jego długość. Kobietom o drobnej budowie ciała łatwiej zapanować nad lżejszymi i krótszymi rowerami.


Wróć do bloga