fb

Przełożenia w rowerze. Na co wpływają i ile warto ich mieć?



Jednym z najważniejszych parametrów napędu roweru są przełożenia. Często przełożenia są mylone z przerzutkami w rowerze. Nie jest to jednak to samo. Przerzutki są to bowiem elementy napędu rowerowego, które odpowiadają za położenie łańcucha na kasecie lub przedniej zębatce. Z kolei liczbą przełożeń w rowerze określamy liczbę możliwych kombinacji ustawienia zębatek. Nie jest to jednak iloczyn zębatek przednich i tylnych, ponieważ wiele kombinacji się powtarza, uzyskując to samo obciążenie.

W dzieciństwie, w trakcie podwórkowych przechwałek, liczba przerzutek w rowerze często oznaczała jego jakość. Jednak profesjonalni kolarze, wypowiadając się na temat napędu, znacznie częściej posługują się zakresem przełożeń.

Działanie przełożeń w trakcie jazdy

Dzięki zmianom przełożeń w rowerze możemy zmaksymalizować efektywność pedałowania w trakcie jazdy. Wszelkie zmiany powinny być dostosowane do zmian ukształtowania terenu. Przykładowo, jadąc na płaskim terenie warto wrzucić średni lub wyższy bieg. Za to, wjeżdżając pod górę najlepiej sprawdzą się niskie biegi, a zjeżdżając z góry wyższe.

Dodatkowo, stosując się do kilku zasad w kwestii prawidłowej zmiany przełożeń mamy szanse wydłużyć życie napędu naszego roweru i uchronić go przed częstymi naprawami. Przede wszystkim nie należy zmieniać przełożeń, gdy nacisk na pedały jest najmocniejszy. Z tego powodu, warto też prognozować jakie zmiany mogą być konieczne na zbliżającym się odcinku i reagować wcześniej. Dzięki temu mamy szanse dokonywać zmian spokojnie i płynnie.

Czy więcej znaczy lepiej?

W przypadku ilości liczby przełożeń w rowerze, niekoniecznie. Chociaż producenci rowerów ścigają się w ilościach i dumnie brzmiących elementach wyposażenia roweru, liczba możliwych przełożeń w rowerze wcale nie musi oznaczać jego wyższości nad innymi. Podczas gdy kiedyś popularniejsze na rynku były zębatki trzyrzędowe z przodu oraz tylna kaseta z 7 lub 8 rzędami, teraz coraz częściej produkowane są modele rowerów z pojedynczą tarczą z przodu i 10-12 rzędami z tyłu.

Znaczenie ilości przełożeń w rowerze jest różne, w przypadku konkretnych zastosowań roweru. W przypadku profesjonalnych rowerów przeznaczonych na szlaki górskie, szerszy wachlarz przełożeń może mieć większe znaczenie niż w przypadku rowerów używanych do przejażdżek po mieście. Przy wyborze roweru, warto zatem przedstawić sprzedawcy swoje oczekiwania i wymagania i skonsultować, na które parametry roweru należy zwrócić uwagę.


Wróć do bloga